A A A
 1. Zawsze, kiedy widzisz czy czytasz o przejawach polonofobii czy antypolonizmu, przede wszystkim nazywaj je po imieniu.
 2. Masz prawo (a nawet obowiązek) przeciwstawić się postawom rasistowskim i ksenofobicznym skierowanym przeciwko Polsce i Polakom. Obowiązujące prawo zabrania propagowania poglądów hitlerowskich, komunistycznych czy rasistowskich. Kiedy widzisz coś takiego, nazywaj to antypolonizmem lub polonofobią.
 3. Zawsze komentuj grzecznie, miło, ale stanowczo. Używaj grzecznych słów i nie wchodź w polemiki. Antypolonizm szerzą często ludzie o złej woli. Nie przekonasz ich, a niepotrzebnie zmienisz temat. Ludzie mądrzy i nieuprzedzeni zrozumieją Twój komentarz i otworzą się im oczy. Pamiętaj, że zwłaszcza w internecie jest wielu prowokatorów i polonofobów, którzy zawodowo atakują Polaków. Dlatego nie możesz dać się sprowokować.
 4. Zgłaszaj zawsze administracji przypadki antypolonizmu na zarządzanych przez nią stronach.
 5. W szczególnych sytuacjach przypadki antypolonizmu można zgłaszać na policję. Pamiętaj, Kodeks Karny mówi, że:
 6. Art. 133. Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  Art. 257. Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 7. Opisy ludobójstwa oraz prześladowań Polaków możesz zawsze opatrzyć komentarzem informującym, że były one wynikiem antypolonizmu.
 8. Jeśli prowadzisz jakieś medium lub stronę internetową, wprowadź do regulaminu zakaz szerzenia na tej stronie antypolonizmu. Będzie to wyraźnym sygnałem, że antypolonizm jest poważnym problemem.
 9. W rozmowach z innymi ludźmi nie bój się nazywać problemu polonofobią lub antypolonizmem. Ludzie o otwartych głowach na pewno przyjmą to do wiadomości i przemyślą. Nie bądź jednak natrętny, żeby nie zniechęcać. Lepiej co jakiś czas zwracać uwagę i nazywać rzecz po imieniu, niż od razu zniechęcić forsowaniem na siłę swojego zdania. Daj ludziom czas na przemyślenie.
 10. Nie propaguj złych stereotypów o innych narodach, grupach etnicznych czy religijnych, ale wymagaj tego samego w stosunku do Polaków.
 11. Za antypolonizm i polonofobię nie obciążaj nigdy całych grup etnicznych, lecz jednostki i instytucje, które odpowiadają za akty antypolonizmu i polonofobii.
 12. Bądź otwarty na innych ludzi, szanuj ich i siebie. Pokazuj to, co najlepsze w naszej kulturze.

Słowa kluczowe: obowiązek, przeciwdziałanie, godność

Skrócony odnośnik:

Strona główna | Jak zwalczać antypolonizm? | Pobierz wlepy | Nowi partyzanci

(c)2010-2012 Internet bez Antypolonizmu - Wszelkie prawa zastrzeżone